Ohjaaja- ja tuntikuvaukset
ANNE-KATARIINA PÄÄKKÖNEN
Luova lava lapsille -teatterikerho alakouluikäisille tiistaisin klo 16.15-17.15 (alkaa 13.1. Yht. 12 krt)
"Iloa, intoa, säpinää ja sähinää! Haluan löytää kaikista harrastajista heidän vahvuuksiaan ja taiteellisia kykyjään. Tavoitteenani on kannustaa, kehua sekä innostaa lapsia ja nuoria teatteritoiminnassa. Päämääräni on myös motivoida heidät erilaisiin lasten ja nuorten teatteriesiintymisiin, jotta he saisivat esiintymiskokemusta ja varmuutta ilmaisuun - elämyksiä unohtamatta.
Koulutustaustaltani olen kulttuurituottaja (AMK 2011), harrastajateatteriohjaaja (1997), taide- ja mediapajaohjaaja (1996), ja olen suorittanut teatterialan ammattitutkinto-opintoja. Minulla on kokemusta eri-ikäisten lasten ja nuorten teatteriryhmien ohjauksesta vuodesta 1997 alkaen, teatteriproduktioiden talouden ja sisällön tuottamisesta sekä bänditoiminnassa mukana oloa solistin sekä tuottajan rooleissa.
Musiikkia, teatteria ja yhteistä iloa – lasten omaa luovuutta! Luova lava lapsille -kerhossa toimintaa saa kokeilla innostavassa ohjauksessa. Kerhojen ohjelmassa on musiikin, teatterin ja kädentaitojen työpajoja sekä lasten omien luovien ideoiden toteuttamista. Toiminta huipentuu lasten oman esityksen valmistamiseen."
Kuvassa hahmot Zeppe-susi ja Kettu Mielevä sulassa sovussa :-).
HANNA PORTHÉN
Lasten joogatunnit keskiviikkoisin klo 15.00-16.00 (alkaa 14.1. Yht. 12 krt)
"Hei! Olen Seasonal Yoga-RYT200 -joogaohjaaja ja energiahoitaja. Valmistuin joogaopettajaksi syksyllä 2017 ja myöhemmin myös lasten joogaohjaajaksi (barnyoga).
Joogapolkuni on sisältänyt monenlaisia vaiheita, tunteita ja kasvamista. Jo ensimmäisellä joogakurssillani minulle tuli lämmin ja hyvä olo, tunsin tulleeni kotiin. Kaipaukseni syvempään yhteyteen joogan ja sisimpäni kanssa vei lopulta minut joogaohjaaja-koulutukseen ja irroitti minut aiemmasta akateemisesta ammattistani lakinaisena, oikeustieteiden maisterina. Päätös tuntui ja tuntuu oikealle ja hyvälle. Sydän laajenee.
Teen joogaopettajan, lauluntekijän, laulajan ja energiahoitajan työtä. Jokainen päivä on oppimista. Jokainen hetki, niin kuin jokainen joogatuntikin on mahdollisuus lempeydelle, armolle ja rakkaudelle.
Lasten jooga ala-asteikäisille:
Lasten joogassa liikutaan ja ennen kaikkea rentoudutaan ilon ja sadun kautta arjen kiireiden keskellä. Teemme keskittymiskykyä parantavia ja rentouttavia hengitysharjoituksia, lempeää ja helppoa liikettä sekä harjoittelemme oman kehon kuuntelemista, rauhoittumista ja rentoutumista.
Tunti alkaa lyhyellä hengitysharjoituksella. Sen jälkeen lämmitellään, tehdään lempeitä joogaliikkeillä ja päätetään rentoutukseen.
Omalla joogamatolla saa liikkua ja rentoutua ilman huolta, ihan kaikessa rauhassa. Jooga voi olla lapsen ensimmäinen liikuntaharrastus tai tukea muiden lajien harrastamista. Tunti sopii kaikille ja jokainen lapsi on omana itsenään lämpimästi tervetullut.
Varaa oma viltti ja villasukat mukaan :-)."
JUTTA KONTTO
Keskiviikkoillan jooga aikuisille klo 18.30-20.00 (alkaa 28.1. Yht. 13 krt)
Tunnilla teemme rauhalliseen tahtiin helppoja asanoita joilla vahvistamme kehoa ja lisäämme liikkuvuutta. Lisäksi pysähdymme asanoihin pidemmäksi aikaa päästämään irti kaikesta turhasta kannattelusta.
Harjoituksella hoidetaan kehoa ja mieltä kokonaisvaltaisesti, ohjataan itsemme palautumisen tilaan. Tunnilla sinulla on lupa päästää irti kaikesta suorittamisesta, kääntyä sisäänpäin. Pysähtyä itsesi äärelle. Tunti on rauhallinen ja jopa meditatiivinen, teet siitä itsesi näköisen. Tunnille ovet kaiken tasoiset liikkujat tervetulleita."
KATRI LAAKSO
Kuntojumppa torstaisin klo 18.30-19.30 (alkaa 22.1. Yht. 12 krt + 1 näytetunti)
"Tunti aloitetaan lämmittelyliikkeiden jälkeen helpolla mutta tehokkaalla aerobisella liikunnalla (n. 25-30 min). Kun hiki on pinnassa ja lihakset lämpimät, jatketaan monipuolisella oman kehonpainon lihaskunto-osuudella (n. 25 min). Tunnin lopussa venytellään lyhyesti. Tunti soveltuu sekä miehille että naisille!"
KIRSI MATTSSON
PilatesHealth ja ChiBall maanantaisin (alkaa 12.1. Yht. 12 krt)
"Olen ohjannut erilaisia tanssi- ja liikuntatunteja päätoimisena vuodesta 2006 lähtien eri ikäryhmille. Entisenä tanssiurheilijana kehoa ja mieltä hoitavat lajit ovat aina olleet kiinnostukseni kohteita, ja olen kouluttautunut ChiBall-, Asahi-, Pilates- ja Joogaohjaajaksi.
PilatesHealth on pilatesharjoittelua, jossa yhdistetään Joseph Pilateksen (1880–1967) luoma kehonhallintamenetelmä terveysliikunnan nyky-tietämykseen sekä uusimpaan tutkimustietoon tuki- ja liikuntaelinharjoittelusta.
PilatesHealth-tunnin tavoitteena on edistää kehonhallinnan kautta hyvinvointia ja mielen tasapainoa.
PilatesHealth-tunnit sopivat kaikille ikään ja taustaan katsomatta. Apuvälineinä voidaan käyttää palloa, rengasta, rullaa ja vastuskuminauhaa.
Tunnin pohjana ovat Joseph Pilateksen kuusi perusperiaatetta: hallittu hengittäminen, keskustan käyttö, kontrolli, keskittyminen, tarkkuus ja virtaava liike. Tunnit kehittävät voimaa ja liikkuvuutta sekä antavat hyvää oloa.
ChiBall on australialaisen Monica Lindforsin 1990-luvulla kehittämä liikuntamuoto, jossa yhdistyvät perinteinen kiinalainen lääketiede, Taiji, jooga, Pilates, Feldenkrais ja syvärentoutus. Suomessa ChiBallia on voinut harrastaa vuodesta 2002. ChiBall-tunnilla liikutaan paljain jaloin tai sukkasillaan pienen aromapallon kanssa, joka ohjaa kehon liikeratoja. Pallo valitaan värin ja tuoksun perusteella oman sen hetkisen mielialan mukaan. Tunnin ohjelma noudattaa vuodenaikojen vaihtelua. Kesällä liikunta on energisempää ja talvella rauhallisempaa. ChiBallin perusideana on saada mieli irtautumaan ajatuksista ja saada kokemus mielen ja kehon saumattomasta yhteistyöstä. ChiBall on helppoa ja sen harrastaminen sopii kaikenikäisille ja -kuntoisille henkilöille. ChiBallissa yhdistyvät sen osa-alueista saatavat hyödyt: se parantaa voimaa, tasapainoa, liikkuvuutta ja keskikehon hallintaa, virittää kehon energiaratoja, lisää kehontuntemusta sekä rentouttaa. Rauhoitu ja kuule oman kehosi ääntä!"
MARI SAINIO
Show-tanssi maanantaisin klo 15.30-16.15 ja 16.25-17.10 sekä aikuisten kehonhuolto torstaisin klo 19.15-20.15 (alkaa 12. ja 15.1. Yht. 12 krt)
"Rakastan tanssia! Olen tanssinut ammatikseni Step Upissa aikoinaan useita vuosia, ja nyt opetan lapsia ja aikuisia tanssin maailmassa. Lähinnä sydäntäni ovat Show-tanssi, Funk, lattari ja Zumba-tunnit.
Show-tanssi:
Aloitin discotanssin opettamisen SIltamäen Nuorisoseuralla 15-vuotiaana ja meillä olikin upea, esiintyvä ryhmä :). Elämä vei moneen eri suuntaan, mutta halusin palata juurilleni, ja nyt opetan lapsille Show-tanssia Nuorisoseuralla jälleen. Ryhmilläni on erityinen paikka sydämessäni, sillä ne ovat ainoat lapsiryhmät, joita tällä hetkellä opetan. Show-tanssi on esittävää tanssia, joka voi olla mitä tanssilajia tahansa. Pääpaino on tanssista nauttimisessa ja esiintymisen salojen opettelussa. Suurimmaksi osaksi harjoittelemme koreografioita tämän päivän biiseihin, joita nuoret muutenkin kuuntelevat.
Kehonhuolto aikuisille:
Monipuolista kehonhuoltoa, jossa avataan kireitä lihaksia ja lihaskalvoja, avataan ryhtiä ja huolletaan selkärankaa. Erityisen suositeltava istumatyöntekijöille ja niska-selkäkivuista kärsiville."
MARJA FRIMODIG
Marja on tauolla lukuvuonna 2025-2026
PINJA KOKKONEN
Lastentanssi tiistaisin klo 17.20-18.00 (alkaa 13.1. Yht. 12 krt)
Lastentanssi-ryhmässä (yli 3-vuotiaat) päätavoitteena on motoristen ja musiikillisten valmiuksien kehittäminen myöhempää tanssin harrastamista varten. Tunneilla lapsen minäkuva itsenäisenä toimijana sekä osana ryhmää kehittyy erilaisissa itsenäisissä, pari- ja ryhmätyöskentelyharjoitteissa. Lapsille ominainen luovuus on ylläpidettävä taito ja ilmaisua harjoittelemme monipuolisesti sosiaalisten taitojen ja esiintyjyyden näkökulmasta.
"Hei! Olen Päivi, koulutukseltani graafinen suunnittelija ja olen tehnyt töitä kädentaitojen parissa yli 20 vuotta. Askartelu on aina ollut osa elämääni.
Tärkeintä askartelukerhossa on päästä askartelemaan ja taiteilemaan yhdessä kivassa porukassa sekä kokeilemaan erilaisia välineitä ja materiaaleja.
1-3-luokkalaisten kerhossa tutustutaan erilaisiin askartelumateriaaleihin ja taidetekniikoihin. Jokainen voi päästää luovuutensa valloilleen. Lasten toiveita kuunnellaan myös mahdollisuuksien mukaan ja kierrätysmateriaaleja käytetään tilaisuuden tullen.
Kerhoon kannattaa varata maalauspaita tai essu, sillä maalit voivat roiskua. Kerhoon voi varata pientä evästä mukaan.
5-6-vuotiaiden kerhossa askarrellaan ja taiteillaan töitä erilaisista materiaaleista. Tekemisen ilosta syntyy omannäköisiä töitä. Lasten omia askarteluideoita kuunnellaan ja toteutetaan mahdollisuuksien mukaan sekä kierrätysmateriaaleja käytetään tilaisuuden tullen. Kerhoon kannattaa varata maalauspaita tai essu, sillä maalit voivat roiskua. Kerhoon voi varata pientä evästä mukaan."
"Olen musiikkipedagogi Reetta Turunen ja opetan muskariryhmiä. Olen valmistunut Tampereen ammattikorkeakoulusta vuonna 2023 viulupedagogiksi sekä Metropolian ammattikorkeakoulusta varhaisiän musiikkikasvattajaksi vuonna 2025 ja työskentelen ilokseni tällä hetkellä kummassakin ammatissa sekä Lahden että Helsingin suunnilla. Opetuksen lisäksi teen silloin tällöin töitä myös viulistina.
SANNA HEMMILÄ
Laulukuoro Lahjomattomat tiistaisin klo 19.10-20.10 (alkaa 13.1. Yht. 12 krt)
"Hei! Olen Sanna Hemmilä, SiNulainen jo 80-luvun alusta alkaen. Lapsuuden tanhu-harrastus on vaihtunut vuosien saatossa musiikin tekemiseen. Nuorisoseurassa olen ohjannut muskareita useiden vuosien ajan, mutta nyt ohjaan aikuisille suunnattua ja tarkoitettua laulukuoroa, johon ovat tervetulleita kaikki laulamisesta kiinnostuneet.
Koulutukseltani olen musiikkiin suuntautunut erityisluokanopettaja ja päätyössäni opetan muiden aineiden ohella musiikkia useita tunteja viikossa peruskouluikäisille lapsille ja nuorille. Vapaa-ajalla harrastan rytmiikkaa, laulamista ja soittamista ja nautin erityisesti konserteissa käymisestä ja matkustamisesta.
Jo yli kymmenettä vuotta tiistai-iltaisin musiikkia yhdessä tekevä iloinen aikuisporukka, työnimeltään "Lahjomattomien laulukuoro" etsii mukaansa lisää 'muusikoita'. Tunnin mittaiset kuorokerrat koostuvat yhdessä laulamisesta, soittamisesta, rytmittelystä ja nauramisesta! Laulut kuoroon valitaan kuorolaisten toiveiden mukaisesti ja niitä säestellään ja rytmitellään laulun ohella oman kehon ja erilaisten rytmisoittimien avulla. Laulu- tai soittotaitoa tai aikaisempia musiikkiopintoja et tarvitse, mikäli mielit mukaan. Sen sijaan rohkeaa asennetta uuden kokeiluun sekä iloa ja uskallusta tarvitaan hiukan. Ajatuksella "musiikki on iloinen ja voimaannuttava asia" lähdetään jälleen kohti kesää tiistaisin Nuorisoseuran kerhotilassa.
Tervetuloa yhdessä laulamaan ja nauttimaan musiikista!"
SIRPA KUOSMANEN
Hyvinvointia joogan avulla perjantaiaamuisin (alkaa 15.1. Yht. 13 krt)
"Filosofian maisteri, jooga- ja meditaatio-opettaja (Skandinaavinen Jooga- ja Meditaatiokoulu 1993-1999), Sertifioitu Iyengarjoogan opettaja 2008-2014.
Olen toiminut kokopäiväisenä joogan opettajana vuodesta 1993 Ruotsissa, Tanskassa, Saksassa ja Suomessa. Oppilaskirjo vauvasta vaariin.
Perjantain kehon hyvinvointia joogan avulla:
Tämä joogatunti soveltuu kaikenikäisille ja -kuntoisille, jotka haluavat ylläpitää ja parantaa liikkuvuutta, tasapainoa ja lihaskuntoa. Harjoitukset ovat yksinkertaisia ja tehokkaita. Käytämme lisäksi apuvälineitä kuten vöitä, palikoita ja seinää niin että kaikki pystyvät tekemään harjoitukset oman fyysisen kuntonsa mukaisesti. Palauttavat liikkeet puolestaan auttavat kehoa ja mieltä rentoutumaan."
